خانه » مقالات » ماهی دیسکس: صفر تا صد پادشاه ماهیان زینتی

ماهی دیسکس: صفر تا صد پادشاه ماهیان زینتی

تکثیر ماهی دیسکس

ماهی دیسکس: همه چیز در مورد پادشاه ماهی های آکواریومی

معرفی ماهی دیسکس :

ماهی های دیسکس ( Discus ) بسیار اجتماعی هستند ، به طور معمول در دسته هایی بیشتر از 10 عدد نگهداری می شوند که در خانواده سیچلاید ها تقریبا منحصر به فرد است . اگر  به آکواریوم و نگهداری ماهیان آب شیرین علاقه مند هستید؛ بدون شک یکی از زیباترین ماهی های آب شیرینی که تا بحال دیده اید و یا از آن نگهداری کرده اید؛ میتواند دیسکس باشد.

 

یک ماهی کمرو و خجالتی که در زیبایی و تنوع رنگ میتوان آن را به عنوان بازرترین ماهی آب شیرین دانست و شاید همین موضوع باعث شده است که خیلی ها این ماهی را به عنوان عروس آکواریم های آب شیرین بشناسند.

ماهی دیسکس

تنوع رنگی ماهی دیسکس : تنوع رنگ این ماهی از شامل رنگهای قرمز، خونی، آبی، سفید، صورتی، زرد، نارنجی، سبز، فیروزه ای، قهوه ای و … میباشد که باید به این تنوع؛ تنوع حالتهای رنگبندی (مانند نقطه ای – Spotted – و پوست ماری – Snake Skin – و …) را هم اضافه نمود. هرچند نگهداری از این ماهی، بدلیل حساس بودن آن و لزوم ایجاد شرایطی تقریبا مشابه با شرایط طبیعی محل زندگی این ماهی در جنگلهای آمازون به نسبت بسیاری از انواع دیگر ماهی های آب شیرین، سخت تر است اما در بسیاری از موارد نمیتوان از فکر داشتن چنین ماهی زیبایی در آکواریوم چشم پوشی کرد.

اولین نکته برای نگهداری ماهی دیسکس این است که با محیط طبیعی زندگی این آبزی زیبا آشنا شویم تا بتوانیم شرایط زندگی دیسکس را در یک محیط مصنوعی برای این موجود زیبا شبیه سازی کنیم.محل زندگی این ماهی در رودخانه های آمازون می باشد که آمازون شامل بخشهایی از ونزوئلا، کلمبیا، برزیل و پرو است،این مناطق وسیع در فصول بارانی از طریق آب در ارتباط هستند و به همین دلیل این ماهی را می توان در آبهای کوچک آمازون یافت.بارانهای سنگین به طور جدی در دسامبر شروع به بارش میکنند اما سطح آب رودخانه تا ماه ژانویه تغییری نخواهد کرد.

جالب است بدانید سه نوع آب در آمازون وجود دارد :

آب سیاه ،آب پاک و آب سفید. آب سیاه تمیز بسیار شبیه چای پاک و سیاه است .

 

محیط طبیعی ماهی دیسکاس :

سه گونه این ماهی هر کدام در مناطق متفاوتی زندگی میکنند . گونه S. aequifasciatus در شرق رودخانه آمازون یافت میشود و گونه S.tarzoo در غرب آمازون و در مقابل گونه S در رودخانه های Rio Negro, Nhamundá, Trombetas and Abacaxis Rivers و Uatumã بالایی  یافت می شوند .

منشا اصلی ماهی در رودخانه ی “نانای” در غرب آمازون می باشد که 30 سال پیش صادر شدن این گونه ماهی از آن جا آغاز شده است .

آب روردخانه ناشی از وجود اسیدهای هیومیک است که در داخل رودخانه ها در طول فصلهای باران نفوذ میکنند. آب پاک در بسیاری از موارد در رودخانه هایی که به طور واقعی از قسمت اصلی آن تجزیه شده اند در طول فصول خشک سال زمانی که آبهای آمازون به پایین ترین نقطه خود میرسد یافت می شود .

این رودخانه های کوچک معمولاً کف شنی دارند. آب سفید که ترکیبی از دو مورد فوق می باشد و مانند تمام آب آمازون سدیم ، کلسیم و منیزیم ندارند ، می توان مطمئن بود که سختی کل بسیار پایین است.

در این آبها می توان ماهی دیسکس یافت. یعنی آبی که سبک باشد که اصلی ترین فاکتور برای دارندگان ماهی دیسکس بشمار می رود. دانستن شیمی آب بسیار مهم می باشد که به صورت جامع و کامل توضیح داده خواهد شد.

اولین قدم برای ورود به دنیای شیمی ابزار لازم این کار است که ما از ساده ترین ابزار ممکن استفاده خواهیم کرد و شایان ذکر است که هدف کلی کمک به دوستان برای لذت بردن از نگهداری این ماهی زیبا می باشد.

سازگاری دیسکس ( ماهی هایی که در کنار دیسکس می توان نگهداری کرد ) :

تکثیر ماهی دیسکس

این ماهی در آکواریوم آرام، صلج جو و تا حدی ترسو است. دیسکوس در حیات وحش به صورت گله‌ای زندگی کرده و این امر به ماهی آرامش خاصی می‌دهد، بنابراین باید حداقل در دسته‌های ۳ تایی نگهداری شود. این ماهی را نمی‌توان با هر ماهی آکواریمی نگهداری کرد و باید هم آکواریمی‌های دیسکوس را به دقت از میان ماهی‌های آرام انتخاب کرد.

بهتر است با گونه های خود نگهداری شوند ولی با آنجل هم قادر به نگهداری هستند . ( در برخی موارد با سیچلاید ها و سورم ها سازگاری دارند . ) من به شخصه نگهداری انها را یا به صورت تک گونه یا با برخی لوچ ها، کوریدواراس،انجل ، پوزه خرگوشی و امثال ماهیان ارام و صلح جو توصیه میکنم . نگه داشتن دیسکس در سایز های مختلف در کنار هم هیچ مشکلی نداشته و هرگز اختلالی در روند رشد ماهی های کوچکتر ایجاد نخواهد کرد.

ماهی های به اصطلاح گیاه خوار باید در کنار آن نگهداری شوند. این ماهی ها عبارتند از:

تمامی خانواده ماهی های تترا

کاراسین های صلح جو

بارب ها

کوریدوراس ها که بهترین نظافت چی هستند

لوچ های صلح جو

ماهی های زنده زا

سیچلاید های صلح جو

 

حمله دیسکس به ماهی های دیگر :

اکثر افرادی که یک آکواریوم دیسکس دارند، ماهی های قدیمی در آن نگهداری می کنند. پس از اضافه کردن تترای نئون به آکواریوم شاهد خواهند بود که دیسکس ها به ماهی های تازه وارد حمله کرده و آنها را می‌کشند. و همین مطلب در مورد انواع میگوی تزئینی هم صادق است که این به دلیل قلمرو طلبی شدید ماهی دیسکس می باشد و ارتباطی به نیاز تغذیه ای آنها ندارد.

اما چه باید کرد؟ اکثر کسانی که به فروشگاه مراجعه می کنند شاهد هستند که در یک آکواریوم که دیسکس های درشت نگهداری می شود میگو ها زندگی می کنند و در عین حال زاد و ولد انجام می دهند و نوزاد گوپی ها به آرامی در کنار دیسکس ها شنا می کنند و گله نئون ها نیز به آرامی به زندگی خود ادامه می دهند!!! پس چرا چنین مشکلی در این آکواریوم و بسیاری آکواریوم های مشابه سراسر جهان اتفاق نمی افتد؟ در واقع اینگونه سوال خود را پاسخ می دهم:

اگر پیش از ورود دیسکس به آکواریوم این دسته ماهی ها را در آکواریوم بومی کنیم هرگز به مشکل کشته شدن ماهی ها توسط دیسکس برخورد نخواهیم کرد.

و اگر بعد از انتقال دیسکس به آکواریوم تصمیم گرفتیم که این گونه ماهی یا میگو اضافه کنیم باید مدت یک هفته دیسکس هارا به تانک جدا منتقل کنیم.

بیشترین زیبایی دیسکاس، بهترین شرایط مراقبت :

این ماهی در آبی با دمای تقریبا ۲۷ الی ۳۰ درجه سانتی گراد) و با

مشخصاتی مانند  پی اچ: ۶.۶، سختی: ۲۵ppm، آهن: ۱.۷ppm، آلکالین: ۲۰ppm  و کلریدها: ۳ppm  بیشترین زیبایی را خواهد داشت. این شرایط نشان میدهد که این ماهی در آبهایی با کمترین میزان سختی بهترین شرایط را برای ادامه حیات و همچنین تکثیر دارا میباشد و به همین دلیل معمولا کسانی که از این نوع ماهی نگهداری مینمایند، به صورت دوره ای و به فاصله زمانی هر سه روز یکبار، چیزی در حدود یک سوم آب آکوایوم محل نگهداری این ماهی را با آب تازه و کاملا هم دما با آب موجود در آکواریوم تعویض مینمایند.

شدت رنگ ماهی دیسکاس  رابطه مستقیمی با شرایط زندگی آن دارد، امروزه در بسیاری از فروشگاه های مربوط به ماهی ها آب شیرین میتوان مواد شیمیایی را یافت که تا حدودی میتوانند بر روی شدت رنگ این ماهی تاثیر بگذارند اما در نهایت چیزی جز ضعف و عدم بروز علائم اولیه بیماری تا قبل از شدت گرفتن بیماری، را باعث نخواهند شد.

بنابراین بهترین توصیه در این مورد نگهداری ماهی در بهترین شرایط ممکن و عدم استفاده از اینگونه مواد شیمیایی – که گاها به نام مواد غذایی هم فروخته میشوند – میباشد.

برای بهترین رنگ دیسکس شما نیاز دارید تا از یک رژیم غذایی متنوع از غذا های زنده ، منجمد و غذاهای آماده شرکتی استفاده کنید .توجه داشته باشید که کرم خونی عامل انتقال انگل است و باید در مصرف آن احتیاط های لازم را رعایت کنید تا دچار مریضی ماهی های خود نشوید .

 

تغذیه و تنوع غذایی دیسکس:

ماهی دیسکس

غذا :  غذاهای زنده ( میگوی زنده و کرم خاکی ) ، غذاهای منجمد ( دل گاو و بوقلمون و جگر گاو، کرم منجمد و… ) و غذاهای خشک ( لوفاک و کرم فشرده و غذاهای مخصوص و تجاری دیسکس) .

تنوع غذایی و مخصوصا استفاده از غذاهای زنده میتواند تاثیر زیادی بر سالم بودن ماهی های شما داشته باشد و البته در میان غذاهای زنده موارد مانند دافنیا (کک آبی)، ان کایت راوس (کرم سفید)، لومبر کلیوس توستویس (کرم خاکی) و پشه میتوانند گزینه های خوبی برای تغذیه این ماهی و البته بیشتر ماهی های بومی مناطق گرمسیری باشند.

در ایران معمولا این نوع غذاهای زنده به سختی یافت میشوند اما یکی از غذاهای زنده ای که میتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید (و یا حتی به صورت مصنوعی به تکثیر! آن بپردازید، کرمهای خاکی هستند؛ نکته فابل توجه در این ارتباط این است که قبل از تغذیه ماهی بوسیله کرم خاکی؛ حتما کرمها را حداقل به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در درون آب قرار دهید تا تمامی موادی که در بدن کرم وجود دارند، و از جمله خاک  از بدن کرم خارج شوند و سپس انها را در دمای پایین فریز نمایید. عدم توجه به این نکته میتواند باعث مسمومیت ماهی و از بین رفتن آن شود از دیگر غذاهای مورد استفاده به صورت زنده میگوی ارتمیا میباشد.

برای بهترین رنگ دیسکس شما نیاز دارید تا از یک رژیم غذایی متنوع از غذا های زنده ، منجمد و غذاهای آماده شرکتی استفاده کنید .توجه داشته باشید که کرم خونی عامل انتقال انگل است و باید در مصرف آن احتیاط های لازم را رعایت کنید تا دچار مریضی ماهی های خود نشوید .

دل گوساله منجمد یکی از غذای خوب برای دیسکس ها است ، اما ته نشین شدن سریع آنها میتواند آب را کثیف کند . بنابراین هنگام تغذیه فیلتر را خاموش کرده و به اندازه کم ماهی ها را تغذیه کنید تا تمام آن را مصرف کنند .

 

آماده سازی آکواریوم برای نگهداری از ماهی دیسکس :

حجم آکواریوم مورد نیاز : حداقل 150 لیتر

دمای آب : 28 الی 31 درجه سانتی گراد

پی اچ آب : 6 الی 7

نیتریت : 0ppm

آمونیاک : 0ppm

نیترات : کمتر از 20ppm

سختی آب : 1 تا 4dH

شرایط نگهداری و مراقبت از دیسکس:

آکوایوم محل نگهداری این ماهی باید حداقل به اندازاه ۲۵ تا ۲۸ گالن (هر گالن تقریبا برابر با ۴ لیتر میباشد) برای هر جفت بالغ گنجایش داشه باشد و معمولا در آن از وسایل تزیینی زیادی استفاده نیمشود، در بسیاری از موارد، در داخل آکواریومهای محل نگهداری (و مخصوصا محل تکثیر) این نوع ماهی فقط از یک سنگ هوا، یک فیلتر و یک بخاری استفاده میشود.

نکته قابل توجه در آکواریومهای محل نگهداری جفتهای بالغ و آماده تکثیر این است که  مدفوع ماهی میتواند تاثیر زیادی بر سختی آب داشته باشد پس برای راحت تر تمیز کردن آکواریوم در هنگام تعویض آب به صورت دوره ای؛  از شن و ماسه برای تزیین کف آکواریوم استفاده نمیشود.

همچنین برای بهتر تنظیم شدن دمای آب نیز معمولا از دو بخاری در دو طرف آکواریوم به صورت خوابیده بر روی کف آکواریم استفاده میشود. همچنین استفاده از لامپهای فلورسانت در بالای آکواریوم محل نگهداری این ماهی توصیه شده است.

ولی دلایل بالا دلیل بر این نیست که شما هم چنین اکواریوم زشتی را برای دیسکس ها تهیه کنید یا از نگهداری انها صرف نظر کنید در زیر نهوه اماده سازی اکواریوم دیسکس را شرح خواهیم داد یا حتی شما میتوانید اکواریومی را بنا به سلیقه خود اماده کنید شما شرایط حیاتی ماهی را در نظر بگیرید ، دکوربندی اکواریوم بنا به سلیقه خودتان…..

دکور در شرایط عادی :

سنگریزه‌های روشن، تنه درختان پوسیده و گیاهان آبی شرایطی مشابه با زیستگاه اصلی این حیوان در آمازون است. همیشه توجه داشته باشید که محلی برای مخفی شدن ماهی ایجاد کنید. این کار سبب می‌شود که ماهی آرامش بیشتری احساس کرده و در صورت ترسیدن خود را در آنجا مخفی نموده و احساس امنیت کند. همچنین لازم است ذکر شود که سنگ‌های بزرگ یا نوک تیز در کف آکواریوم می‌تواند باعث زخمی شدن این ماهی حساس گردد. این ماهی در طول شب گاهی حرکاتی ناگهانی می‌کند که در صورت وجود لبه‌های نوک تیز ممکن است به خود آسیب برساند.

دمای آب ماهیان دیسکس :

آب با دمای پایین استرس زاست و بمرور زمان باعث از بین رفتن Discus میشود و بخصوص باعث آسیب پذیر شدن نسبت به تاژکهای(Flagellate ) رودوی یا هگزامیتا میشود. بهترین دما برای این ماهی بین 30ـ28 درجه سانتیگراد است و دماهای بالاتر تا 32 درجه سانتیگراد برای زمانی که ماهی به خانه جدید خود منتقل میشود.

دمای بالا نیروزاست و ازاین رو تا ماهی‌ها به محیط جدید عادت کنند برایشان مفید است. دمای بالای آب برای زمانی که ماهی تحت درمان است نیز مفید است چراکه سرعت سوخت و ساز بدن ماهی را افزایش میدهد و موجب تاثیر گذاری سریعتر داروها نیز میگردد

آب مناسب برای آکواریوم دیسکس:

شما حتما باید کلرین(chlorine) و کلرامین (choloramine) را از آب جدا کنید و pH آنرا تغییر دهید ولی سختی کم آب مشکل حادی ایجاد نمی‌کند اما بهترین آب برای Discus آب با سختی پایین که کمی اسیدی باشد، است، این آب را میتوان با استفاده از فیلترهای ro به راحتی به دست اورد.

با اینحال بسیاری از پرورش دهندگان دیسکاس های جوان خود را در آب شیر معمولی دیکلره شده ( منظور از دیکلره ، جداسازی کلر از آب است) و با ph پایین نگهداری میکنند. این مسئله خیلی اهمیت دارد که قبل از درست کردن اب آکواریم دیسکس، کیفت آبی را که ماهی شما قبلا در آن بوده را آزمایش کنید یا بپرسید.

اگر ماهی مورد نظر شما در آب با pH خنثی نگهداری میشده شما نیز باید در ابتدا آبی با همان کیفیات در آکواریم خانه خود فراهم کنید و بعدا تغیرات مورد نظر را به تدریج اعمال کنید.

آب لوله کشی شهری، که به ظاهر بسیار تمیز و شفاف است دارای موادی مانند کلر و یا فلزات سنگین و حتی سختی های کربناته آب می باشد، که برای تمام ماهی ها مضر و گاهی کشنده است.

کلر با کذشت ۲۴ ساعت از آب خارج شده ولی فلزات سنگین و سختی های کربناته با گذشت یک ماه هم از آب خارج نمی شوند. و در صورت عدم توجه و استفاده ازچنین آبی باعث مرگ و میر ماهی ها می گردد.

راه پیشگیری از ورود این مواد به آکواریوم استفاده از مواد سیف کننده ای مانند آکواسیف و یا دیسکس سیف می باشد، که سختی های کربناته را تنظیم و فلزات سنگین را از آب حذف می کند و کلر را تجزیه کرده و در نهایت آب به شرایط مطلوب می رسد.

پس از طی این مراحل آب آماده ورود به آکواریوم است ولی مسئولیت شما برای کنترل شرایط کیفی اب به پایان نمی رسد.

مدفوع دیسکس ها در طول روز و زندگی همیشه سرشار از مواد سمی است که بسیار مضر بوده و حیات ماهی ها را به خطر می‌اندازد که مهمترین و خطرناک ترین آنها آمونیاک می باشد. فیلتراسیون صحیح که حاوی مدیای شیمیایی خوب و مدیای بیولوژیک متخلخل با کیفیت بالا باشد این سموم را از آب حذف کرده و شرایط زیستی مناسب و یکنواختی را برای دیسکس های شما فراهم می کند.

نیاز به پایین آوردن پی اچ آب برای نگهداری دیسکس نیست! زیرا اسیدیته پایین تنها برای تکثیر و یا نگهداری بسیار حرفه ای کاربرد دارد. تمامی موارد ذکر شده درمورد پی اچ آب در مورد سختی آب نیز صدق می کند.

استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی یا همان RO بسیار مفید می باشد.

افزودن باکتری های مخصوص فیلتراسیون در کنار متریال فیلتر با کیفیت بالا موجب بهبود روند فیلتراسیون می شود.

موقع برداشت آب شهری و دپو کردن آب هرگز از آب گرم لوله کشی و یا آب گرمکن استفاده نکنید.

 

پی اچ و سختی اب اکواریوم دیسکس

عکس دیسکس بلودایموند

پی اچ ph : معمولا بسیاری از Discus ها را در آب با pH بسیار پایین ۴.۵ نگهداری میکنند البته آنهایی را که در شرایط تولید مثل هستند و بصورت وحشی از زیستگاهشان گرفته شده اند نه ماهی های جوانی را که در آکواریم بدنیا آمده اند.ماهی هایی که در حال رشد هستند معمولا در pH 6.5 نگه داری میشوند چون امکان اینکه در آبی با pH کاملا متفاوت قرار بگیرند بسیار کم است.

برای تست PH آب می توان از یک نوار مخصوص تعیین PH  و یا نوع قطره ای آن و یا نوع الکتریکی آن استفاده نمود روشهای زیادی برای تغییر pH آب وجود دارد که از جمله آنها عبارتند از مواد از پیش آماده شده و یا کودهای تصفیه کننده. بنابراین انتخاب هر یک از این روشها به سلیقه شخصی خودتان بستگی دارد، امروزه نیز در اکواریومی ها مواد مختلف مارک دار برای این منظور موجود میباشد که انتخاب انها بنا به مقدار هزینه و تصمیم شما برای خرید یک محصول خواهد داشت.

سختی: وسایل دیگری مانند تست سختی اب نیز برای اندازه گیری سختی آب که باید روی ۳ یا کمتر تنظیم شود استفاده میشود  که معمولا کیت Tetra مرغوب تر و رایج تر است . برای پایین آوردن سختی آب می توان از موادی مانند صمغ شیمیایی یا همان رزین با تکنیک های خاص استفاده نمود. فیلتر ro بهترین گزینه برای کاهش سختی است. این نوع فیلترها که به تازگی برای تصفیه اب خانگی نیز استفاده میشوند میتواند سختی اب لوله کشی را تا حد چشمگیری کاهش دهد(حتی به صفر برساند). مطمئنا اب خارج شده از این فیلتر بهترین اب برای نگهداری دیسکس ها میباشد

نیترات و نیتریت:

این دو ماده بی شک سمی ترین و خطرناک ترین ماده برا دیسکس ها هستند . بنابراین کنترل میزان نیترات و نیتریت آب در فواصل زمانی معیین بسیار ضروریست. از آنجا که این ۲ نوع ماده اکثرا در اثر فضولات ماهی ها به وجود می آیند بنابراین امکان وجود داشتن آنها درآب تازه بسیار کم است و کنترل آن در مراحل نگهداری آکواریوم بسیار لازم است. برای تعیین نیترات و نیتریت آب از کیت تست نیترات و نیتریت Tetra که بسیار متداول است استفاده می کنیم.

آمونیاک برای ماهی دیسکس :آمونیاک آب برای این ماهی باید 0ppm باشد . در صورت افزایش با از دست رفتن رنگ و تنفس مشکل ماهی مواجه خواهید شد و نیاز به تعویض سریع آب دارید .

پوشش کف آکواریوم:  خیلی وقتها شنیده ایم که بهتر است برای کف آکواریوم Discus از هیچگونه پوششی استفاده نکنیم. من شخصا Discus را در انواع آکواریوم ها منجمله آکواریوم های تزیینی که پر از گیاهان آبی و جانوران دیگر هستند و یا آکواریوم های کاملا خالی که معمولا توسط دیگر پرورش دهنده ها توصیه میشوند نگه داشته‌ام.

اما من برای ماهی های خودم چه جوان باشند و چه آماده تولید مثل ، از یک لایه نازک شن بسیار ریز در کف استفاده میکنم. چرا که بستر ها فضولات ماهی ها را در زیر خود پنهان میکند و ماهی نیز از بازی با شن لذت میبرد و برای پیدا کردن غذا در ماسه ها میدمد.

معمولا با نگه داشتن Discus در آکواریم بدون کف پوش دچار مشکل نمی شود اما اگر تصمیم به این کار گرفتید فراموش نکنید که حتما جداره خارجی کف آکواریم را رنگ تیره بزنید و یا به نحوی بپوشانید در غیر اینصورت در روحیه آنها تاثیر گذاشته و باعث ترسو و خجالتی شدن آنها میشود.

شخصا از تکه چوبهایی که از خزه پوشیده شده اند و از گیاهان معلق و کاشته شده در اب شدیدا استقبال میکنم و دیسکس ها نیز از این موضوع خوشحالند چون طبیعتشان نیز به همین شکل است.

یک لامپ فلوروسنت مخصوص گیاهی با یک حباب گرم و یک حباب سرد نیاز گیاهان را به نور تامین میکنند. ولی به یاد داشته باشید که روشن شدن ناگهانی آکواریم Discus باعث عکس العمل ناگهانی و جهش آنها میشود که با استفاده از گیاهان سطح زی در آب که جلو رسیدن ناگهانی نور به Discus را میگیرند – براحتی میتوان از این مسئله جلوگیری کرد.

همچنین باید مکان های سایه روشنی را برای انها فراهم اورد چون دیسکس ها مکان های نسبتا تاریک را به روشن ترجیح میدهند

تانکر بیمارستان یا قرنطینه دیسکس :

انواع ماهیان دیسکس

با تمام این تفاسیر برای تانکر بیمارستان Discus یا تانکر قرنطینه از ماسه یا هیچ تجهیزات دیگری استفاده نمیشود. اگر اولین باری است که از Discus نگهداری میکنید مسلما تانکر اولیه شما محل قرنطینه نیز خواهد بود.

در تانکر بیمارستان یا قرنطینه باید به غیر از فیلتر و هیتر و چراغها خالی از هرگونه تجهیزات اضافی باشد. دلیل این بی تجملی اینست که شما بتوانید ماهی خود را بدقت زیر نظر بگیرید و از صحت و سلامت آن اطمینان حاصل کنید چراکه خیلی وقتها ماهی سعی در پنهان کردن خود در پشت گیاهان و از چشم شما میکندو اگر قصد مداوای ماهی را دارید وجود گیاهان و ماسه و دیگر تزیینات بی فایده و مزاحم خواهد بود.

بعد از مداوا و اطمینان از سلامت ماهی میتوانید ماهی یا ماهیان خود را به تانکر اصلی منتقل کنید. این دوره قرنطینه نباید کوتاه تر از ۱۵ روز باشد.

انتقال ماهی دیسکس به آکواریوم اصلی  :

بعد از اماده سازی اکواریوم دیسکس از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ،چرخه و …. وقت آن رسیده که ماهیان دیسکس خود را به تانک معرفی کنید. وقتی می خواهید ماهیان دیسکس یا هر ماهی جدید دیگری به آکواریوم اضافه کنید باید مواردی رعایت شود که در صورت عدم رعایت این موارد صدمات جدی به ماهی وارد می گردد که در مواردی باعث مرگ ماهی یا کج شدن ،سکته و ….. می شود.

اگر ماهی خریداری شده درون کیسه پلاستیکی است درب آن را خوب محکم کنید و کیسه محتوی ماهی را همانطور درون آب آکواریوم قرار دهید .

اجازه دهید تا حداقل ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بگذرد تا دمای آب در کیسه با دمای آب آکواریوم برابر شود.

حال درب کیسه را باز کرده و ۱ لیوان از آب داخل اکواریوم را برداشته و درون کیسه بریزید و ۳ الی ۵ دقیقه منتظر بمانید ، در این ۵ دقیقه کیسه به همان شکل در اب غوطه ور میماند،

حال دوباره درب کیسه را باز کرده و این بار ۲ لیوان از آب آکواریوم به درون کیسه بریزید و مجددا ۵ دقیقه منتظر بمانید. این کار برای این است که شرایط شیمیایی آب داخل کیسه و آب درون آکواریوم یکسان شود.

حال به آرامی ماهی ها را با تور گرفته و در داخل آکواریوم رها کنید. کیسه و آب محتوی آن را نیز دور بریزید. دقت داشته باشید اب داخل کیسه به اکواریوم قرنطینه یا حتی اکواریوم اصلی نریزد

نکات مهم هنگام خرید ماهی دیسکس

قبل از خرید دیسکس باید به نکات مهم توجه نمایید . باید بپذیریم که این آبزی بسیار حساس از نظر کیفیت آب و جیره غذایی می باشد و در حال حاضر این ماهی جز گرانترین ماهیان اب شیرین می باشد و مسلما شما دوست ندارید که ندانسته اقدام به خرید این آبزی نمایید.

 

نکات مهم قبل از خرید دیسکس

  •  به دنبال ماهی باشید که وقتی به تانک آب نزدیک میشوید برای غذا خوردن به شما نزدیک شود.
  • آیا پیشانی ماهی به اندازه پهنای چشمها است؟ دیسکسی را که پیشانی باریکی دارد انتخاب نکنید چراکه آنها معمولا مبتلا به انگلهای داخلی میباشند.
  • اگر مدفوع شفاف ، دراز و رشته مانندی به دنبال ماهی مشاهده کردید هیچ ماهی از آن تانک نخرید. این هم میتواند نشان دهنده انگل*ها یا باکتری*های درونی ماهی باشد.
  • ماهی را نخرید که از دیگر ماهیها دوری گزیده و به گوشه ها پناه میبرد.
  • ماهی را انتخاب نکنید که دارای رنگی تیره و/ یا چشمهای برجسته است.
  • مطمئن شوید که در خط سر یا خط های پهلوهای ماهی جراحتی وجود ندارد. گاه از این جراحات ماده چرکینی تراوش میکند.
  • دم و باز دم ماهی را بررسی کنید. آیا یکنواخت است؟ آبششها باید تقریبا در هر ثانیه یک بار باز یا بسته شوند.

بسیار مهم: اگر حتی یکی از ماهیهای یک ظرف سریع تنفس میکنند یا تنها از یک آبشش استفاده میکنند از آن هیچ ماهی نخرید. این عارضه از انگل فلاک آبشش ناشی میشود که از مقاوم ترین ، رایج ترین و کشنده ترین انگلهای دیسکس میباشد.

درجه حرارت مخزن آب را چک کنید. باید بین ۸۴ تا ۸۶ درجه فارنهایت باشد (۲۹ تا ۳۰ درجه سانتیگراد). اگر دمای آب ۵ یا ۶ درجه کمتر است ممکن است ماهی سرما خرده و مستعد ابتلا به انگل “Ich” شده باشد. نگاه کنید که لکه کوچک سفید نمک مانندی روی بدن ماهی وجود نداشته باشد.

از صاحب فروشگاه در مورد غذایی که به دیسکس میدهد سوال کنید. با این حال بهتر است خودتان نگاه کنید که در حال خوردن چه چیزی هستند.

 

تکثیر ماهی دیسکس 

به دلیل این که تشخیص جنسیت آنها تا حدی مشکل است، بهترین راه داشتن 6 ماهی کوچک برای انتخاب جفت می باشد. بمرور زمان ماهیهای ضعیفتر را از این جمع خارج کنید.

در نهایت کار به جایی میکشد که تنها 2 ماهی در آکواریم خواهند ماند و این دو ماهی جفتی بسیار ارزشمند خواهند بود که احتمالا بزودی شروع به تخم ریزی خواهند کرد .

اگر آنها در شرایت مطلوب نگهداری شوند دیسکوس ها راحت تر در آکواریوم تکثیر خواهند شد ولی باز هم تکثیر آنها امری مشکل است. دیسکسها تخمهایشان را روی اشیاء شیب دار می گذارند.

پرورش آنها در آکواریوم بسیار ساده است . اگر از چند عدد دیسکس جوان استفاده کرده و آنها را کنار هم پرورش دهید بعد از رسیدن به بلوغ آنها جفت گیری کرده و اقدام به تخم ریزی خواهند کرد . دیسکس ها در آکواریوم هایی با ارتفاع کم تخم ریزی نخواهند کرد .

حداقل ارتفاع آب برای تخم ریزی آنها 40 سانتی متر می باشد و تا 80 سانتی متر برای تکثیر مناسب است . توجه داشته باشید که دمای آب در طول دوره تکثیر باید 28 درجه سانتیگراد باشد . در صورتی که رفتار جفت گیری و تخم ریزی در آنها مشاهده نشد می توانید کمی دما را افزایش دهید .

همچنین برای ترغیب دیسکس ها میتوانید با تعویض مقداری کم از آب با آب سرد تر شرایط باران های آمازون در تابستان را برای آنها شبیه سازی کنید که در تخم ریزی آنها تاثیر گذار خواهد بود .

pH آب در طول مدت باید با دقت فرآوان روی 6.5 نگه داشته شود ، همچنین با توجه به بارش باران در آمازون هنگام تخم ریزی این ماهی باید توجه داشته باشید که سختی آب نیز باید مقداریی در حدود 1 تا 4dH باشد.

پارامتر pH آب برای این ماهی ها بسیار مهم است و باید هر روز آن را بررسی کنید . نیترات آب باید در مقدار حداقل خود باقی بماند . سیفون 30 تا 500 درصد آب در هر هفته لازم است .

در هنگام تکثیر ، دیسکس ها باید با غذاهای مقوی دارای پروتئین تغذیه شوند . تنوع غذایی به تعادل در رژیم غذایی دیسکس ها کمک می کند . پرورش دهندگان حرفه ای از دل گوساله ، کرم خونی ، اسفناج و دو بار در هفته از گرانول های مقوی برای تغذیه دیسکس ها استفاده میکنند .

با قراردادن برعکس یک گلدان مخروطی برای تخم ریزی آنها آماده شوید . توجه داشته باشید که سطح مورد استفاده آنها باید کاملا تمیز و بهداشتی باشد .

بعضی لوازم پلاستیکی حرفه ای نیز برای تخم ریزی آنها ساخته شده است که می تواند شانس تخم ریزی را افزایش دهد .

در طبیعیت شانس تکثیر این موجود به همین دلایل پایین تر از شانس تکثیر در آکواریوم هاست . این مرحله نیاز به صبر و نظارت دقیق شما دارد .

تخم ریزی و پرورش ماهی دیسکس

محل مناسب برای تخم ریزی ماهی های دیسکس وسط آکواریوم است . دیسکس ها به طور مداوم با مکیدن و لمس کردن سطح مخروط با دهان اقدام به تمیز کردن آن می کنند .

در ابتدای تمیز کردن مخروط توسط دیسکس ها مجدد کیفیت آب را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها را به صورت مداوم تغذیه می کنید . در این شرایط سبک بودن آب بسیار مهم است . در صورتی که سختی آب بالا باشد لاور ها نمیتوانند پوسته تخم را بشکنند و بیرون بیایند.

آماده شدن ماهی ماده برای تخم گذاری ممکن است بین یک هفته تا 15 هفته به طول انجامد . پس از جفت گیری آنها تخم های کوچکی را روی سطح مخروط قرار میدهند .

دیسکس ها به طور مداوم مراقب آنها هستند و با حرکت باله ها جریان آب را از روی آنها عبور میدهند تا اکسیژن کافی به تخم ها برسد . در این مرحله آنها با خوردن و از بین بردن تخم های بارور نشده باعث جلوگیری از بیمار شدن و قارچ زدن بقیه تخم ها میشوند .

پس از 48 ساعت تخم ها باز خواهند شد . در این مرحله نیاز به تغذیه از طرف شما ندارند . والدین آنها با ترشح نوعی ماده غذایی از پوست خود ، بچه ماهی ها را تغذیه می کنند .

والدین مدت زیادی پذیرای بچه ها هستند و گزندی به آنها نمیرستانند . اما بهتر است بعد از گذشت 2 هفته و امکان تغذیه بچه ماهی ها با غذا های دیگر آنها را از والدین جدا کنید . زیرا تغذیه آنها از والدین باعث ضعیف شدن آنها شده و همچنین به بدن آنها آسیب میرساند .

با توجه کردن به مراحل ذکر شده و دقت در انجام تکثیر شما می توانید حدود 70 درصد تخم ها را به ماهی هایی زنده تبدیل کنید . فروش این ماهی ها تا زمانی که آنها به اندازه 4 سانتی متری نرسیده اند توصیه نمیشود . زیرا آنها باید توانایی مقاومت در برابر جابجایی و تغییر شرایط آب را داشته باشند .

هنگام تکثیر ، مادر و پدر از گله اصلی جدا می شوند و این به دلیل حفاظت از بچه های خود ازهمنوعان می باشد . مانند تمام سیچلاید های دیگر این گونه نیز پدر و مادر دلسوزی برای فرزندان هستند .

همچنین این ماهی هنگام باز شدن بچه های خود ، شیره ای از پوست خود ترشح میکند که تا 4 هفته غذای لارو ها را تامین میکند . در 2 هفته اول والدین با حرکت موازی با هم و نگه داری بچه ها در وسط باعث تغذیه آنها میشوند و از هفته 3 به بعد کم کم تغذیه را کم کرده و در هفته 4 تغذیه از این روش را کلا قطع میکنند .

اگرچه این رفتار در بین ماهی ها کمیاب است اما بیش از 30 گونه دیگر از سیچلاید ها نیز برای تغذیه فرزندان خود از روش ترشح شیر از پوست استفاده می کنند ( از جمله کرومیده و آوارو ) . ماهی دیسکس در سن یک سالگی به بلوغ کامل میرسد .

تعویض آب به رشد و شادابی بچه های دیسکاس کمک می کند. زیرا آب دیسکسها بر اثر مدفوع و غذاهای اضافی و مانده در آکواریوم آلوده و کمی اسیدی می شود که در نتیجه آب باعث سوختن لبه های باله و دم آنها خواهد شد. از طرفی دیگر بر اثر تبخیر آب املاح موجود در آب مانند نمکهای کلسیم و منیزیم باقی می مانند و آب را سنگین می کنند که برای دیسکسها قابل تحمل نیست.

بنابراین بهتر است همواره باندازه ایی که آب تبخیر می شود. به همان اندازه هم شما آب از آکواریوم خارج کنید. سپس آب آماده و مناسب اضافه کنید تا همواره تعادل بین املاح موجود در آب و سختی آب برای دیسکسها برقرار باشد.

ازینکه تا اینجای مقاله را مطالعه کردید تشکر میکنم، لطفا هرگونه نظر خود را در اینجا پیام بزارید و مقاله را در پیج یا کانال خودتون به اشتراک بزارید.

بهترین مقالات مرتبط:

بیماری‌های رایج ماهی دیسکس و علائم و درمان آن

ماهی دیسکس:آشنایی،نگهداری،تغذیه،تکثیر و پرورش

10 تا از زیباترین و پرطرفدارترین ماهی های آکواریومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *