دسامبر 4, 2023
خانه » مقالات » تکثیر و پرورش ماهیان زینتی

تکثیر و پرورش ماهیان زینتی

2

 “تکثیر و پرورش ماهیان زینتی: راهبردها و مراحل موثر تکثیربرای افزایش جمعیت”

 

 

 

 ماهی های زینتی ماهی هایی هستند که برای جذابیت زیبایی شناختی خود نگهداری می شوند نه برای غذا یا اهداف دیگر.  آنها معمولاً برای رنگ، شکل، اندازه و رفتارشان پرورش داده می شوند و انتخاب می شوند.  ماهی های زینتی می توانند آب شیرین یا شور، گرمسیری یا معتدل باشند و به گروه های مختلفی مانند ماهی قرمز، کوی، بتا، گوپی، سیکلید، فرشته ماهی، دیسکس و بسیاری دیگر تعلق دارند.

پیشنهاد مقاله: راهنمای نهایی نگهداری و تمیزکاری آکواریوم

 ماهی های زینتی به دلایل زیادی محبوب هستند.  برخی از مزایای نگهداری ماهی زینتی عبارتند از:

 

 تماشای آنها آرامش بخش و آرامش بخش هستند.  مطالعات نشان داده اند که تماشای ماهی می تواند استرس را کاهش دهد، فشار خون را کاهش دهد و خلق و خو را بهبود بخشد.

 

 آنها آموزشی و سرگرم کننده هستند.  نگهداری از ماهی های زینتی می تواند به کودکان و بزرگسالان در مورد زیست شناسی، اکولوژی، شیمی و رفتار حیوانات آموزش دهد.  همچنین می تواند حس کنجکاوی و خلاقیت را تحریک کند.

 

 آنها تزئینی و رسا هستند.  ماهی های زینتی می توانند زیبایی و محیط هر فضایی را افزایش دهند.  آنها همچنین می توانند شخصیت و ترجیحات صاحبان خود را منعکس کنند.

 

 آنها اجتماعی و تعاملی هستند.  ماهی های زینتی می توانند با صاحبان خود و سایر ماهی ها پیوند برقرار کنند.  آنها همچنین می توانند سرگرمی و همراهی را فراهم کنند.

 

 با این حال، نگهداری ماهی های زینتی با چالش ها و مسئولیت هایی نیز همراه است.  یکی از مهم ترین و با ارزش ترین جنبه های نگهداری ماهیان زینتی، تکثیر و پرورش است.  تکثیر و پرورش ماهیان زینتی می تواند فواید زیادی داشته باشد از جمله:

 

 این می تواند جمعیت و تنوع ماهیان زینتی را افزایش دهد که می تواند به حفظ منابع طبیعی و تنوع زیستی آبزیان کمک کند.

 

 می تواند با از بین بردن نقص های ژنتیکی، افزایش صفات مطلوب و پیشگیری از بیماری ها و انگل ها، کیفیت و سلامت ماهیان زینتی را بهبود بخشد.

 

 می تواند با ایجاد بازاری پرسود و رو به رشد برای ماهیان زینتی، درآمد و امرار معاش برای تکثیر و پرورش دهندگان، تاجران و علاقمندان ماهیان زینتی ایجاد کند.

 

 این می تواند رضایت و لذت را برای نگهداری کنندگان ماهی های زینتی فراهم کند و به آنها اجازه دهد تا انواع منحصر به فرد و زیبای خود را از ماهی های زینتی ایجاد کنند.

 

 اما تکثیر و پرورش ماهیان زینتی نیز نیازمند دانش و مهارت و تجهیزات و امکاناتی است.  تکثیر و پرورش ماهیان زینتی بسته به گونه، اندازه، سن و شرایط ماهی و همچنین عوامل محیطی و تغذیه ای که بر تکثیر و رشد آنها تأثیر می گذارد می تواند متفاوت باشد.  بنابراین یادگیری و به کارگیری راهکارها و گام های موثر برای افزایش جمعیت ماهیان زینتی حائز اهمیت است.

 

  •  در این مقاله با موضوعات زیر آشنا خواهید شد:
  •  نحوه تشخیص جنسیت و بلوغ ماهیان زینتی
  •  نحوه انتخاب و تهیه جفت یا گروه ماهیان زینتی پرورشی
  •  چگونه محیط و شرایط بهینه پرورش ماهیان زینتی را فراهم کنیم
  •  نحوه القا و تسهیل تخم ریزی و لقاح ماهیان زینتی
  •  نحوه جمع آوری و جوجه کشی تخم ها یا محافظت از حاملان زنده ماهیان زینتی
  •  نحوه جوجه کشی و پرورش لارو یا سرخ کردن ماهیان زینتی
  •  نحوه تغذیه و پرورش بچه ماهیان یا بچه ماهیان زینتی
  •  نحوه پیشگیری و درمان مشکلات و بیماری های رایج ماهیان زینتی
  •  نحوه بازاریابی و فروش ماهی زینتی

 

 با رعایت این نکات، قادر خواهید بود ماهیان زینتی خود را با موفقیت تکثیر و پرورش دهید و از مزایا و پاداش های آبزی پروری ماهیان زینتی بهره مند شوید.  بیا شروع کنیم.

 

 نحوه تشخیص جنسیت و بلوغ ماهیان زینتیتکثیر و پرورش ماهیان زینتی

 

 یکی از اولین اقدامات در تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، تشخیص جنسیت و بلوغ ماهی است.  این امر برای انتخاب و جفت گیری ماهی و همچنین برای فراهم آوردن شرایط مناسب پرورش و مراقبت بسیار مهم است.

 

 جنسیت و بلوغ ماهیان زینتی را می توان با روش های مختلفی تعیین کرد، مانند:

 

 تفاوت های مورفولوژیکی  برخی از ماهی‌ها تفاوت‌های فیزیکی مشخصی بین نر و ماده دارند، مانند اندازه، شکل، رنگ، طرح، باله یا ویژگی‌های بدن.  به عنوان مثال، گوپی‌های نر دم‌های بزرگ‌تر و رنگارنگ‌تری نسبت به ماده‌ها دارند، بتاهای نر باله‌های بلندتر و دقیق‌تری نسبت به ماده‌ها دارند، و فرشته‌ماهی‌های نر دارای قوز گردنی روی پیشانی خود هستند که ماده‌ها فاقد آن هستند.

 

 تفاوت های رفتاری  برخی از ماهی ها رفتارها یا نمایش های متفاوتی دارند که نشان دهنده جنسیت یا آمادگی آنها برای تولید مثل است، مانند خواستگاری، پرخاشگری، قلمرو بودن یا لانه سازی.  به عنوان مثال، سیکلیدهای نر ممکن است رنگ‌های خود را به رخ بکشند و نرهای دیگر را بدرقه کنند، ماهی قرمز نر ماده‌ها را تعقیب کرده و تکان دهد، و کوی‌های نر ممکن است لانه‌های حباب‌دار روی سطح آب بسازند.

 

 تفاوت های تشریحی  برخی از ماهی ها اندام ها یا ساختارهای تولید مثلی متفاوتی دارند که می توان آنها را از بیرون دید یا حس کرد، مانند گونوپدیوم، پاپیلا، تخمک گذار یا توبرکل.  به عنوان مثال، حاملان نر دارای یک باله مقعدی اصلاح شده به نام گونوپدیوم هستند که از آن برای انتقال اسپرم به ماده ها استفاده می کنند، لایه های تخمک ماده دارای یک دریچه بیرون زده به نام پاپیلا یا یک تخمگذار هستند که از آن برای رهاسازی تخمک استفاده می کنند، و ماهی قرمز نر دارای منافذ بیرون زده ای به نام پاپیلا یا تخمک گذاری است که از آن استفاده می کنند.  برجستگی‌های سفیدی به نام توبرکل روی پوشش آبشش و باله‌های سینه‌ای آنها که برای تحریک ماده‌ها استفاده می‌کنند.

 

 تفاوت های هورمونی یا شیمیایی  برخی از ماهی ها سطوح یا انواع مختلفی از هورمون ها یا مواد شیمیایی دارند که با آزمایش ها یا شاخص هایی مانند استروئیدهای جنسی، فرمون ها یا تقویت کننده های رنگ قابل تشخیص هستند.  برای مثال، دیسک‌های نر نسبت به ماده‌ها دارای سطوح بالاتر تستوسترون هستند که می‌توان آن را با آزمایش خون اندازه‌گیری کرد، دم شمشیری ماده‌ها فرمون‌هایی آزاد می‌کنند که نرها را جذب می‌کنند، که توسط بینی نر قابل تشخیص است و شاخ‌های گل نر دارای سطوح بالاتر آستاگزانتین نسبت به ماده‌ها هستند.  که با یک غذای رنگی می توان آن را تقویت کرد.

 

 اینها برخی از روش هایی است که می توان برای تشخیص جنسیت و بلوغ ماهیان زینتی استفاده کرد.  با این حال، همه روش ها برای همه ماهی ها قابل اجرا یا قابل اعتماد نیستند و برخی از ماهی ها ممکن است هیچ تفاوت آشکار یا ثابتی بین نر و ماده نداشته باشند.  بنابراین، مهم است که در مورد ویژگی ها و الزامات خاص گونه ماهی خود تحقیق کنید و اگر مطمئن نیستید با یک متخصص ماهی مشورت کنید.

 

 نحوه انتخاب و تهیه جفت یا گروه ماهیان زینتی پرورشی

 

 مرحله بعدی در تکثیر و پرورش ماهیان زینتی انتخاب و تهیه جفت یا گروه ماهیان زینتی پرورشی است.  این برای اطمینان از سازگاری و باروری ماهی و همچنین برای افزایش شانس تخم ریزی و لقاح موفقیت آمیز مهم است.

 

 انتخاب و تهیه جفت یا گروه ماهیان زینتی پرورشی به روش های مختلفی انجام می شود که عبارتند از:

 

 سازگاری ژنتیکی  برخی از ماهی ها نیازهای ژنتیکی یا ترجیحات خاصی برای جفت خود دارند، مانند گونه، گونه، تنوع یا رنگ.  به عنوان مثال، برخی از ماهی ها ممکن است تنها با گونه های خود تولید مثل کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با گونه های نزدیک خود هیبرید شوند.  برخی از ماهی ها ممکن است فقط با گونه یا گونه خاص خود تولید مثل کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با گونه ها یا گونه های مختلف تلاقی کنند.  برخی از ماهی ها ممکن است فقط با رنگ خاص خود تولید مثل کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است رنگ های خاصی را ترجیح دهند یا از آنها اجتناب کنند.  می توانید به صورت آنلاین در مورد سازگاری ژنتیکی ماهی خود تحقیق کنید یا با یک متخصص ماهی مشورت کنید.

 

 سازگاری فیزیکی  برخی از ماهی‌ها دارای تفاوت‌ها یا سازگاری‌های فیزیکی هستند که بر توانایی یا رفتار جفت‌گیری آنها تأثیر می‌گذارد، مانند اندازه، شکل، بانه یا ویژگی‌های بدن.  به عنوان مثال، برخی از ماهی‌ها ممکن است اندازه‌ها یا شکل‌های متفاوتی داشته باشند که تراز یا چسبیدن آنها را در طول تخم‌ریزی آسان‌تر یا سخت‌تر می‌کند.  برخی از ماهی ها ممکن است ویژگی های باله یا بدن متفاوتی داشته باشند که آنها را برای جفت خود کم و بیش جذاب یا تهاجمی می کند.  شما می توانید با تماشای فعل و انفعالات و واکنش های ماهیان خود، سازگاری فیزیکی آنها را مشاهده کنید.

 

 سازگاری رفتاری  برخی از ماهی ها رفتارها یا شخصیت های متفاوتی دارند که بر سازگاری یا موفقیت آنها در جفت گیری تأثیر می گذارد، مانند خلق و خو، فعالیت، اجتماعی بودن یا هوش.  به عنوان مثال، برخی از ماهی ها ممکن است کم و بیش تهاجمی، خجالتی، فعال یا کنجکاو نسبت به سایرین باشند که می تواند بر جذابیت یا دافعه آنها نسبت به جفتشان تأثیر بگذارد.  برخی از ماهی ها ممکن است کم و بیش اجتماعی، قلمرو یا سلسله مراتبی نسبت به سایرین باشند که می تواند بر پویایی یا تسلط گروه آنها تأثیر بگذارد.  برخی از ماهی ها ممکن است کم و بیش باهوش، سازگار یا آموزش پذیر نسبت به سایرین باشند که می تواند بر مهارت های یادگیری یا ارتباطی آنها تأثیر بگذارد.  شما می توانید سازگاری رفتاری ماهی های خود را با آزمایش واکنش ها و عملکرد آنها ارزیابی کنید.

 

 سازگاری با محیط زیست  برخی از ماهی ها الزامات یا ترجیحات محیطی متفاوتی برای پرورش خود دارند، مانند پارامترهای آب، روشنایی، هوادهی یا دکوراسیون.  به عنوان مثال، برخی از ماهی ها ممکن است به دما، pH، سختی یا شوری بالاتر یا کمتری نسبت به سایرین نیاز داشته باشند که می تواند بر متابولیسم یا تولید مثل آنها تأثیر بگذارد.  برخی از ماهی ها ممکن است به نور، اکسیژن یا فیلتراسیون بیشتر یا کمتری نسبت به سایرین نیاز داشته باشند که می تواند بر فعالیت یا سلامت آنها تأثیر بگذارد.  برخی از ماهی ها ممکن است به گیاهان، سنگ ها، غارها یا بسترهای بیشتری نسبت به سایرین نیاز داشته باشند که می تواند بر راحتی یا امنیت آنها تأثیر بگذارد.  شما می توانید سازگاری زیست محیطی ماهی های خود را با تغییر شرایط و تنظیمات مخزن آنها تنظیم کنید.

 

 از جمله روش هایی است که می توان برای انتخاب و تهیه جفت یا گروه ماهیان زینتی پرورشی استفاده کرد.  با این حال، همه روش‌ها برای همه ماهی‌ها قابل اجرا یا قابل اعتماد نیستند، و برخی از ماهی‌ها ممکن است هیچ اولویت یا الزامات واضح یا ثابتی برای جفت خود نداشته باشند.  بنابراین، آزمایش و مشاهده نتایج و نتایج پرورش ماهی بسیار مهم است.

 

 چگونه محیط و شرایط بهینه تکثیر و  پرورش ماهیان زینتی را فراهم کنیم

 

 گام سوم در تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، فراهم نمودن محیط و شرایط بهینه پرورش ماهیان زینتی است.  این برای تحریک و حمایت از تخم ریزی و لقاح ماهی و همچنین برای محافظت و پرورش تخم ها یا حاملان زنده مهم است.

 

 محیط و شرایط بهینه پرورش ماهیان زینتی بسته به گونه، اندازه، سن و شرایط ماهی و همچنین عوامل محیطی و تغذیه ای که بر تکثیر و رشد آنها تأثیر می گذارد، می تواند متفاوت باشد.  با این حال، برخی از دستورالعمل های کلی عبارتند از:

 

 برای جداسازی جفت یا گروه ماهیان زینتی از مخزن یا جمعیت اصلی از یک مخزن یا ظرف پرورش جداگانه استفاده کنید.  این می تواند به جلوگیری از استرس، مزاحمت یا شکار سایر ماهی ها یا موجودات کمک کند و به شما امکان می دهد روند و نتیجه پرورش را کنترل و نظارت کنید.  اندازه و شکل مخزن یا ظرف پرورش باید متناسب با تعداد و نوع ماهی باشد و فضا، حجم آب و سطح کافی را فراهم کند.  مخزن یا ظرف پرورش نیز باید تمیز و ضدعفونی شده باشد و دارای درپوش یا پوششی باشد تا از بیرون پریدن یا فرار ماهی جلوگیری کند.

 

 پارامترها و کیفیت آب را طوری تنظیم کنید که با شرایط طبیعی یا ترجیحی ماهیان زینتی برای پرورش مطابقت داشته باشد.  این می تواند به تحریک و تقویت تخم ریزی و لقاح ماهی کمک کند و بقا و رشد تخم ها یا حاملان زنده را بهبود بخشد.  پارامترها و کیفیت آب که باید تنظیم شوند عبارتند از: دما، pH، سختی، شوری، آمونیاک، نیتریت، نیترات و اکسیژن.  می‌توانید از بخاری، کولر، هواکش، فیلتر یا تهویه‌کننده آب برای تغییر پارامترها و کیفیت آب استفاده کنید و مرتباً آن‌ها را با کیت تست آب یا کنتور دیجیتال آزمایش کنید.

 

 نور و دوره نوری مناسب را برای شبیه سازی چرخه طبیعی یا ترجیحی روز و شب برای ماهیان زینتی برای پرورش فراهم کنید.  این می تواند به تنظیم و همگام سازی ریتم های بیولوژیکی و هورمونی ماهی ها کمک کند و بر رفتار و خلق و خوی آنها تأثیر بگذارد.  نور و دوره نوری که باید ارائه شود به فصل، عرض جغرافیایی و زیستگاه ماهی بستگی دارد و می تواند از روشن و بلند تا کم و کوتاه متغیر باشد.  می‌توانید از تایمر، دیمر یا سوئیچ برای کنترل نور و دوره نوری استفاده کنید و توصیه‌های مربوط به گونه‌های ماهی و تنظیم مخزن خود را دنبال کنید.

 

 تزیین و بستر مناسب را برای ایجاد زیستگاه طبیعی یا ترجیحی و محل تخم ریزی برای ماهیان زینتی برای پرورش اضافه کنید.  این می تواند به تامین آرامش، امنیت و تحریک ماهی کمک کند و معاشقه، لانه سازی یا مخفی شدن آنها را تسهیل کند.  تزئینات و بستری که باید اضافه شود شامل گیاهان، سنگ‌ها، غارها، چوب‌های رانده شده، شن، ماسه یا مرمر است.  می‌توانید از گیاهان زنده یا مصنوعی، سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی، غارها، چوب‌های رانش، شن، ماسه یا مرمر استفاده کنید و آنها را بر اساس نیاز و ترجیحات ماهی‌تان بچینید.

 

 اینها برخی از رهنمودهایی است که می توان از آنها برای ایجاد محیط و شرایط بهینه پرورش ماهیان زینتی استفاده کرد.  با این حال، همه دستورالعمل‌ها برای همه ماهی‌ها قابل اجرا یا مؤثر نیستند، و برخی از ماهی‌ها ممکن است الزامات یا ترجیحات خاص یا منحصر به فردی برای محیط و شرایط پرورش خود داشته باشند.  بنابراین، مهم است که در مورد محیط و شرایط بهینه پرورش برای گونه های ماهی خود تحقیق کنید و اگر مطمئن نیستید با یک متخصص ماهی مشورت کنید.

 

 نحوه القا و تسهیل تخم ریزی و لقاح ماهیان زینتی

 

 گام چهارم در تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، القا و تسهیل تخم ریزی و لقاح ماهیان زینتی است.  این برای اطمینان از تولید و زنده ماندن تخم ها یا حاملان زنده و همچنین برای به حداکثر رساندن عملکرد و کیفیت فرزندان مهم است.

 

 تخم ریزی و لقاح ماهیان زینتی را می توان با روش های مختلفی القا و تسهیل کرد، مانند:

 

 تحریک هورمونی یا شیمیایی.  برخی از ماهی ها برای تحریک و تقویت تخم ریزی و لقاح خود نیاز به تحریک خارجی یا مصنوعی دارند، مانند هورمون ها، فرمون ها یا تقویت کننده های رنگ.  به عنوان مثال، برخی از ماهی ها ممکن است نیاز به تزریق یا کاشت گنادوتروپین مانند گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) یا هورمون آزاد کننده هورمون جسم زرد (LHRH) داشته باشند تا تخمک گذاری یا اسپرم سازی آنها تحریک شود.  برخی از ماهی ها ممکن است برای جذب یا همگام سازی جفت خود نیاز به قرار گرفتن در معرض یا افزودن فرمون هایی مانند پروستاگلاندین ها یا استروئیدهای جنسی داشته باشند.  برخی از ماهی ها ممکن است برای بهبود رنگ و جذابیت خود نیاز به مکمل یا تغذیه با تقویت کننده های رنگ مانند کاروتنوئیدها یا آستاگزانتین داشته باشند.

 

 دستکاری محیطی  برخی از ماهی ها برای القا و تسهیل تخم ریزی و لقاح خود نیاز به تغییرات یا تغییراتی در شرایط محیطی خود دارند، مانند دما، pH، سختی، شوری، روشنایی یا دوره نوری.  به عنوان مثال، برخی از ماهی ها ممکن است به افزایش یا کاهش تدریجی یا ناگهانی دما، pH، سختی یا شوری نیاز داشته باشند تا نوسانات طبیعی یا فصلی را که نشانه شروع یا اوج فصل تولید مثل هستند، تقلید کنند.  برخی از ماهی‌ها ممکن است به مدت یا شدت نور طولانی‌تر یا کوتاه‌تر یا طلوع یا غروب شبیه‌سازی شده نیاز داشته باشند تا بر چرخه یا رفتار بیولوژیکی و هورمونی خود تأثیر بگذارند.

 

 تحریک مکانیکی یا فیزیکی.  برخی از ماهی ها به تحریک مستقیم یا غیرمستقیم برای القا و تسهیل تخم ریزی و لقاح خود نیاز دارند، مانند جریان آب، فشار، ارتعاش یا لمس.  به عنوان مثال، برخی از ماهی ها ممکن است برای شبیه سازی جریان ها یا امواج طبیعی یا ترجیحی که باعث تحریک یا کمک به تخم ریزی آنها می شوند، به جریان، فشار یا ارتعاش قوی یا ملایم آب نیاز داشته باشند.  برخی از ماهی ها ممکن است برای تحریک یا کمک به تخمک گذاری یا اسپرم سازی به لمس، ماساژ یا فشار دادن ملایم یا محکم نیاز داشته باشند.

 

 اینها برخی از روش هایی است که می توان برای القا و تسهیل تخم ریزی و لقاح ماهیان زینتی استفاده کرد.  با این حال، همه روش ها برای همه ماهی ها قابل اجرا یا مؤثر نیستند و برخی از ماهی ها ممکن است نیازها یا ترجیحات خاص یا منحصر به فردی برای تخم ریزی و لقاح خود داشته باشند.  بنابراین، مهم است که در مورد روش های بهینه برای گونه های ماهی خود تحقیق کنید و اگر مطمئن نیستید با یک متخصص ماهی مشورت کنید.

 

 نحوه جمع آوری و جوجه کشی تخم ها یا محافظت از حاملان زنده ماهیان زینتی

 

 گام پنجم در تکثیر و پرورش ماهیان زینتی جمع آوری و جوجه کشی تخم ها و یا محافظت از حاملان زنده ماهیان زینتی است.  این برای اطمینان از جوجه ریزی و بقای تخم ها یا حاملان زنده و همچنین برای جلوگیری از شکار یا آدم خواری توسط والدین یا سایر ماهی ها مهم است.

 

 جمع آوری و جوجه کشی تخم ها یا حفاظت از حاملان ماهیان زینتی می تواند بسته به نوع، اندازه، تعداد و وضعیت تخم ها یا حاملان زنده و همچنین مراقبت و رفتار والدین از ماهی متفاوت باشد.  با این حال، برخی از دستورالعمل های کلی عبارتند از:

 

 برای جداسازی تخم‌ها یا حاملان زنده از مخزن یا جمعیت از یک مخزن یا کانتینر مخصوص جوجه کشی یا مهد کودک استفاده کنید.  این می تواند به جلوگیری از استرس، مزاحمت یا شکار والدین یا سایر ماهی ها یا موجودات کمک کند و به شما امکان می دهد فرآیند و نتیجه جوجه کشی یا پرورش را کنترل و نظارت کنید.  اندازه و شکل مخزن یا ظرف جوجه کشی یا مهد کودک باید متناسب با تعداد و نوع تخم ها یا حاملان باشد و فضا، حجم آب و سطح کافی را فراهم کند.  مخزن یا ظرف جوجه کشی یا مهد کودک نیز باید تمیز و ضدعفونی شده باشد و دارای درپوش یا پوششی باشد تا از بیرون پریدن یا فرار تخم ها یا حاملان زنده جلوگیری کند.

 

 با استفاده از تور، سیفون، پیپت یا موچین، تخم ها یا حاملان زنده را با دقت و به آرامی از مخزن یا ظرف پرورش جمع آوری کنید.  این می تواند به جلوگیری از آسیب یا از دست دادن تخم ها یا حاملان کمک کند و استرس یا شوک وارده به آنها را کاهش دهد.  شما باید در اسرع وقت پس از تخم گذاری یا تولد تخم ها یا حیوانات زنده یا بر اساس زمان و روش بهینه برای گونه های ماهی و تنظیم مخزن خود، آنها را جمع آوری کنید.  همچنین باید تخم‌ها یا حاملان زنده را از نظر هرگونه علائم بیماری، جراحت یا بدشکلی بررسی کنید و هر گونه مرده، عفونی یا غیرطبیعی را بردارید.

 

 با استفاده از بخاری، کولر، هواکش، فیلتر یا تهویه کننده آب، تخم ها را جوجه کشی کنید یا از حاملان زنده در مخزن یا ظرف جوجه کشی یا مهد کودک محافظت کنید.  این می تواند به حفظ پارامترها و کیفیت آب بهینه برای جوجه ریزی و بقای تخم ها یا حاملان زنده کمک کند و سلامت و رشد آنها را بهبود بخشد.  پارامترها و کیفیت آب که باید حفظ شوند عبارتند از: دما، pH، سختی، شوری، آمونیاک، نیتریت، نیترات و اکسیژن.  می‌توانید از بخاری، کولر، هواکش، فیلتر یا تهویه‌کننده آب برای تغییر پارامترها و کیفیت آب استفاده کنید و مرتباً آن‌ها را با کیت تست آب یا کنتور دیجیتال آزمایش کنید.

 

 تزیین و بستر مناسب را برای ایجاد زیستگاه طبیعی یا ترجیحی و محل اختفای تخم ها یا حیوانات زنده در مخزن یا ظرف جوجه کشی یا مهد کودک اضافه کنید.  این می تواند به ایجاد راحتی، امنیت و تحریک تخم ها یا حاملان کمک کند و رشد و ظهور آنها را تسهیل کند.  تزئینات و بستری که باید اضافه شود شامل گیاهان، سنگ‌ها، غارها، چوب‌های رانده شده، شن، ماسه یا مرمر است.  می‌توانید از گیاهان زنده یا مصنوعی، سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی، غارها، چوب‌های رانش، شن، ماسه یا مرمر استفاده کنید و آنها را بر اساس نیازها و ترجیحات تخم‌ها یا حاملان خود بچینید.

 نحوه جوجه کشی و پرورش لارو ماهیان زینتی

 

 ششمین مرحله در تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، جوجه کشی و پرورش لارو ماهیان زینتی است.  این برای اطمینان از بقا و رشد لارو یا بچه ماهی و همچنین برای بهبود سلامت و رنگ آنها مهم است.

 

 جوجه کشی و پرورش لارو یا بچه ماهیان زینتی بسته به نوع، اندازه، تعداد و وضعیت لارو یا بچه ماهی و همچنین مراقبت و رفتار والدین از ماهی می تواند متفاوت باشد.  با این حال، برخی از دستورالعمل های کلی عبارتند از:

 

 از یک مخزن یا ظرف مخصوص پرورش یا رشد برای جداسازی لارو یا بچه ماهی از مخزن یا جمعیت جوجه کشی یا زایشگاه استفاده کنید.  این می تواند به جلوگیری از استرس، مزاحمت، یا شکار تخم ها یا حیوانات زنده یا دیگر ماهی ها یا موجودات کمک کند و به شما امکان می دهد روند و نتیجه پرورش یا رشد را کنترل و نظارت کنید.  اندازه و شکل مخزن یا ظرف پرورش یا رشد باید با تعداد و نوع لارو یا بچه ماهی مناسب باشد و فضا، حجم آب و سطح کافی را فراهم کند.  مخزن یا ظرف پرورش یا رشد نیز باید تمیز و ضدعفونی شده باشد و دارای درپوش یا پوششی باشد تا از بیرون پریدن یا فرار لارو یا بچه ماهی جلوگیری شود.

 

 پارامترها و کیفیت آب را برای مطابقت با شرایط طبیعی یا ترجیحی لارو یا بچه ماهی برای پرورش یا رشد تنظیم کنید.  این می تواند به حفظ پارامترها و کیفیت آب بهینه برای بقا و رشد لارو یا بچه ماهی کمک کند و سلامت و رنگ آنها را بهبود بخشد.  پارامترها و کیفیت آب که باید تنظیم شوند عبارتند از: دما، pH، سختی، شوری، آمونیاک، نیتریت، نیترات و اکسیژن.  می‌توانید از بخاری، کولر، هواکش، فیلتر یا تهویه‌کننده آب برای تغییر پارامترها و کیفیت آب استفاده کنید و مرتباً آن‌ها را با کیت تست آب یا کنتور دیجیتال آزمایش کنید.

 

 نور و دوره نوری مناسب را برای شبیه سازی چرخه طبیعی یا ترجیحی روز و شب برای لاروها یا بچه ماهی ها برای پرورش یا رشد فراهم کنید.  این می تواند به تنظیم و همگام سازی ریتم های بیولوژیکی و هورمونی لارو یا بچه ماهی کمک کند و بر رفتار و خلق و خوی آنها تأثیر بگذارد.  نور و دوره نوری که باید ارائه شود به فصل، عرض جغرافیایی و زیستگاه ماهی بستگی دارد و می تواند از روشن و بلند تا کم و کوتاه متغیر باشد.  می‌توانید از تایمر، دیمر یا سوئیچ برای کنترل نور و دوره نوری استفاده کنید و توصیه‌های مربوط به گونه‌های ماهی و تنظیم مخزن خود را دنبال کنید.

 

 تزیین و بستر مناسب را برای ایجاد زیستگاه طبیعی یا ترجیحی و محل اختفای لارو در مخزن یا ظرف پرورش یا رشد اضافه کنید.  این می تواند به ایجاد راحتی، امنیت و تحریک لارو یا بچه ماهی کمک کند و رشد و ظهور آنها را تسهیل کند.  تزئینات و بستری که باید اضافه شود شامل گیاهان، سنگ‌ها، غارها، چوب‌های رانده شده، شن، ماسه یا مرمر است.  می‌توانید از گیاهان زنده یا مصنوعی، سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی، غارها، چوب‌های رانش، شن، ماسه یا مرمر استفاده کنید و آنها را بر اساس نیازها و ترجیحات لارو یا بچه ماهی خود بچینید.

 

 اینها برخی از دستورالعمل هایی است که می توان از آنها برای جوجه کشی و پرورش لارو ماهی های زینتی استفاده کرد.  با این حال، همه دستورالعمل‌ها برای همه لاروها یا بچه‌ماهی‌ها قابل اجرا یا مؤثر نیستند و برخی از لاروها یا بچه‌ماهی‌ها ممکن است الزامات یا ترجیحات خاص یا منحصر به فردی برای جوجه کشی و پرورش خود داشته باشند.  بنابراین، مهم است که در مورد روش های بهینه برای گونه های ماهی خود تحقیق کنید و اگر مطمئن نیستید با یک متخصص ماهی مشورت کنید.

 

 نحوه تغذیه و پرورش بچه ماهیان زینتی

 

 گام هفتم در تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، تغذیه و پرورش بچه ماهیان زینتی است.  این برای اطمینان از بقا و رشد بچه‌ها یا بچه‌های کوچک و همچنین برای بهبود سلامت و رنگ آنها مهم است.

 

 تغذیه و پرورش بچه ماهیان زینتی می تواند بسته به نوع، اندازه، تعداد و وضعیت بچه ماهیان یا بچه های انگشتی و همچنین مراقبت و رفتار والدین از ماهی متفاوت باشد.  با این حال، برخی از دستورالعمل های کلی عبارتند از:

 

 از یک مخزن یا کانتینر مخصوص رشد یا نمایش برای جدا کردن بچه‌های کوچک از مخزن یا جمعیت پرورش یا پرورشگا استفاده کنید.  این می تواند به جلوگیری از استرس، مزاحمت، یا شکار لارو یا بچه ماهی یا دیگر ماهی ها یا موجودات کمک کند و به شما امکان می دهد روند رشد یا نمایش و نتیجه را کنترل و نظارت کنید.  اندازه و شکل مخزن یا محفظه رشد یا نمایشگر باید با تعداد و نوع بچه‌ها یا بچه‌های کوچک مناسب باشد و فضا، حجم آب و سطح کافی را فراهم کند.  مخزن یا محفظه رشد یا نمایشگر نیز باید تمیز و ضدعفونی شده باشد و دارای درپوش یا پوششی باشد تا از پریدن یا فرار بچه‌ها یا بچه‌های کوچک جلوگیری کند.

 

 پارامترها و کیفیت آب را طوری تنظیم کنید که با شرایط طبیعی یا ترجیحی بچه‌های کوچک برای رشد یا نمایش مطابقت داشته باشد.  این می تواند به حفظ پارامترها و کیفیت آب بهینه برای بقا و رشد جوجه ها یا بچه های انگشتی کمک کند و سلامت و رنگ آنها را بهبود بخشد.  پارامترها و کیفیت آب که باید تنظیم شوند عبارتند از: دما، pH، سختی، شوری، آمونیاک، نیتریت، نیترات و اکسیژن.  می‌توانید از بخاری، کولر، هواکش، فیلتر یا تهویه‌کننده آب برای تغییر پارامترها و کیفیت آب استفاده کنید و مرتباً آن‌ها را با کیت تست آب یا کنتور دیجیتال آزمایش کنید.

 

 نور و دوره نوری مناسب را برای شبیه‌سازی چرخه طبیعی یا ترجیحی روز و شب برای بچه‌های کوچک برای رشد یا نمایش فراهم کنید.  این می تواند به تنظیم و همگام سازی ریتم های بیولوژیکی و هورمونی نوجوانان یا بچه های انگشتی کمک کند و بر رفتار و خلق و خوی آنها تأثیر بگذارد.  نور و دوره نوری که باید ارائه شود به فصل، عرض جغرافیایی و زیستگاه ماهی بستگی دارد و می تواند از روشن و بلند تا کم و کوتاه متغیر باشد.  می‌توانید از تایمر، دیمر یا سوئیچ برای کنترل نور و دوره نوری استفاده کنید و توصیه‌های مربوط به گونه‌های ماهی و تنظیم مخزن خود را دنبال کنید.

 

 تزیین و بستر مناسب را برای ایجاد زیستگاه طبیعی یا ترجیحی و محل اختفای بچه‌های کوچک در مخزن یا ظرف رشد یا نمایش اضافه کنید.  این می تواند به ایجاد آسایش، امنیت و تحریک برای نوجوانان یا بچه های انگشتی کمک کند و رشد و ظهور آنها را تسهیل کند.  تزئینات و بستری که باید اضافه شود شامل گیاهان، سنگ‌ها، غارها، چوب‌های رانده شده، شن، ماسه یا مرمر است.  می‌توانید از گیاهان زنده یا مصنوعی، سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی، غارها، چوب‌های رانش، شن، ماسه یا مرمر استفاده کنید و آنها را بر اساس نیازها و ترجیحات نوجوانان یا بچه‌های کوچک خود بچینید.

 

 بچه‌ها را با غذا و دفعات مناسب تغذیه کنید تا نیازهای تغذیه‌ای و انرژی آنها برای رشد یا نمایش برآورده شود.  این می‌تواند به تأمین پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین، مواد معدنی، فیبر و کاروتنوئیدها که برای رشد، سلامت و رنگ آنها ضروری است، به بچه‌ها کمک کند.  غذا و تعداد دفعاتی که باید ارائه شود به گونه، اندازه، سن و سطح فعالیت بچه‌های کوچک بستگی دارد و می‌تواند از تکه‌ها، گلوله‌ها، گرانول‌ها، ویفرها، چوب‌ها، قرص‌ها، منجمد، خشک‌شده در انجماد، زنده متغیر باشد.  یا غذاهای خانگی  می توانید از غذاهای تجاری یا طبیعی یا ترکیبی از هر دو استفاده کنید و دو یا سه بار در روز به مقدار کم به آنها غذا بدهید که در عرض چند دقیقه مصرف کنند.

 

 اینها برخی از دستورالعمل هایی است که می توان برای تغذیه و پرورش بچه ماهیان یا بچه های انگشت قد ماهیان زینتی استفاده کرد.  با این حال، همه دستورالعمل‌ها برای همه نوجوانان یا بچه‌های کوچک قابل اجرا یا مؤثر نیستند، و برخی از نوجوانان یا بچه‌های کوچک ممکن است الزامات یا ترجیحات خاص یا منحصر به فردی برای تغذیه و پرورش خود داشته باشند.  بنابراین، مهم است که در مورد روش های بهینه برای گونه های ماهی خود تحقیق کنید و اگر مطمئن نیستید با یک متخصص ماهی مشورت کنید.

 

 نحوه پیشگیری و درمان مشکلات و بیماری های رایج ماهیان زینتی

 

گام بعد در تکثیر و پرورش ماهیان زینتی پیشگیری و درمان مشکلات و بیماری های رایج ماهیان زینتی است.  این امر برای اطمینان از سلامت و رنگ ماهیان زینتی و همچنین برای کاهش مرگ و میر و مرگ و میر فرزندان مهم است.

 

 مشکلات و بیماری های رایج ماهیان زینتی می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد از جمله:

 

 کیفیت و بهداشت نامناسب آب.  این می تواند ناشی از تغییر نامناسب یا ناکافی آب، ذخیره بیش از حد، تغذیه بیش از حد، یا آلودگی باشد.  کیفیت و بهداشت نامناسب آب می تواند منجر به استرس، عفونت یا مسمومیت ماهی ها شود و بر سیستم ایمنی و مقاومت آنها تأثیر بگذارد.

 

 عفونت های انگلی  اینها توسط ارگانیسم هایی ایجاد می شوند که روی یا درون ماهی زندگی می کنند، مانند تک یاخته ها، کرم ها، سخت پوستان یا زالو.  عفونت های انگلی می تواند علائمی مانند لکه های سفید، رگه های قرمز، تورم چشم ها یا از دست دادن اشتها ایجاد کند و به پوست، آبشش یا اندام های داخلی ماهی آسیب برساند.

 

 عفونت های باکتریایی  اینها توسط میکروارگانیسم هایی مانند آئروموناس، سودوموناس یا مایکوباکتریوم ایجاد می شوند که به ماهی حمله می کنند.  عفونت های باکتریایی می توانند علائمی مانند پوسیدگی باله، قطره چکان، زخم یا سل را ایجاد کنند و بر باله ها، فلس ها یا بدن ماهی تاثیر بگذارند.

 

 عفونت های قارچی.  اینها توسط قارچ هایی مانند ساپرولگنیا، آچلیا یا آسپرژیلوس ایجاد می شوند که روی ماهی رشد می کنند.  عفونت های قارچی می توانند علائمی مانند بیماری پشم پنبه، قارچ چشم یا قارچ دهان ایجاد کنند و بر روی پوست، آبشش ها یا دهان ماهی توده های سفید کرکی ایجاد کنند.

 

 عفونت های ویروسی.  اینها توسط ویروس‌هایی ایجاد می‌شوند که ماهی را آلوده می‌کنند، مانند لنفوسیستیس، هرپس ویروس یا Iridovirus.  عفونت های ویروسی می توانند علائمی مانند لنفوسیستیس، تبخال کوی یا بیماری ایریدویروس ایجاد کنند و زگیل یا گل کلم مانند روی پوست یا باله های ماهی ایجاد کنند.

 

 برای پیشگیری و درمان این مشکلات و بیماری ها باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 

 کیفیت آب و بهداشت خوب را رعایت کنید.  پارامترهای آب را به طور منظم آزمایش کنید و آنها را در محدوده بهینه برای ماهی خود نگه دارید.  آب را به طور جزئی و مکرر عوض کنید و هرگونه زباله یا زباله را حذف کنید.  مخزن، فیلتر و تجهیزات را به طور منظم تمیز و ضد عفونی کنید.  از ازدحام بیش از حد، تغذیه بیش از حد و ذخیره ماهی پرهیز کنید.

 

 ماهی جدید یا بیمار را قرنطینه کنید.  هر ماهی جدیدی را که به مخزن خود معرفی می کنید حداقل به مدت دو هفته جدا کنید و آنها را برای هر گونه علائم بیماری مشاهده کنید.  هر ماهی مریضی را که متوجه شدید از بقیه جمعیت جدا کنید و در یک مخزن یا ظرف جداگانه درمان کنید.  بسته به نوع و شدت بیماری از داروها یا داروهای مناسب مانند آنتی بیوتیک، ضد انگلی، ضد قارچ یا نمک استفاده کنید.  دستورالعمل ها و دوز را به دقت دنبال کنید و پیشرفت و بهبودی ماهی را زیر نظر داشته باشید.

 

 ایمنی و مقاومت ماهی خود را تقویت کنید.  ماهی خود را با یک رژیم غذایی متعادل و متنوع تغذیه کنید که تمام مواد مغذی مورد نیاز آنها را تامین کند.  مکمل ها یا افزودنی هایی که سیستم ایمنی و رنگ ماهی شما را تقویت می کنند، مانند ویتامین ها، مواد معدنی یا کاروتنوئیدها اضافه کنید.  نور کافی، هوادهی و فیلتراسیون را برای ماهی خود فراهم کنید.  با فراهم کردن فضای کافی، مخفیگاه‌ها و جفت‌های تانک سازگار، استرس و پرخاشگری را در میان ماهی‌های خود کاهش دهید.

 

 .

 

 

2 دیدگاه برای “تکثیر و پرورش ماهیان زینتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *